fbpx

Vijam globālu latviešu kontaktu tīklu

Ko jūs saklausātMāra Rūse - Ar pasaules pieredzi Latvijā, kad izdzirdat vārdus “kontaktu veidošana” vai “tīklošanās”? Mums katram ar to ir savas asociācijas – dažiem tas raisa domas par mērķtiecīga labuma iegūšanu no otras personas. Citiem tas liek domāt par nepatiku un sūru sevis pārvarēšanu, spiežot sevi runāt ar nepazīstamiem cilvēkiem. Mēs visi, protams, neesam apdāvināti ar runas mākslu un personības atvērtību. Taču vai vēlmi socializēties, iepazīt jaunus cilvēkus un apgūt “tīklošanās mākslu” tomēr nevar jebkurš?

Dienā, kad saņēmu ļoti formālo e-pastu no Eiropas Komisijas Briselē ar apsveikumu par nokļūšanu otrajā praktikantu konkursa kārtā, man nenāca ne prātā pārkāpt skaidri rakstītos noteikumus: “Lūdzu neatbildēt uz šo e-pastu un nekontaktēties ar Komisijas darbiniekiem. Mēs ar jums sazināsimies, ja jums tiks piešķirta vieta.” Tā es arī būtu mierīgi gaidījusi nākošo e-pastu ar, iespējams, jau bēdīgāku vēstījumu par manu konkursa gaitu. Man par lielu laimi kopā ar mani šai konkursa kārtā bija nonākuši arī citu Eiropas valstu draugi un kursa biedri, kas, atšķirībā no manis, jau bija iepazinušies ar vienu no pasaules izteiktākajām tīklošanās metropolēm – Briseli.

Vārds “tīklošanās” jeb “networking” Briselē iegūst pavisam citādu garšu. Jebkura sanāksme vai konference beidzas ar priecīgu aicinājumu uz “tīklošanās kokteili”. Patiesi noderīgās sarunas bieži sākās tikai pēc darba dienas beigām. Cilvēki ceturtdienas vakaros pulcējas, vai drīzāk drūzmējas, mazā bruģētā laukumā ar visiem zināmu nosaukumu “Place Lux”. Pat vietējo bāru alus nevar būt to sanākšanas iemesls, jo tas īsti ne pēc kā negaršo. Protams, neviens nesatraucas par svešinieka pienākšanu un jaunas diskusijas uzsākšanu. Sarunās neviens nekautrējas runāt par sevi, un runas brīvi vijas starp darba un izklaides tēmām.

Kā izrādās, Briselē saņemt e-pastu no potenciālā praktikanta ar kvalitatīvu motivācijas vēstuli un CV darba devēju acīs ir nevis bezkaunīga spiešanās, bet gan minimālās intereses un motivācijas izrādīšana par darba iespējām konkrētajā vietā. Arī tīri fiziski simtos skaitāmos pieteikumus nevienam nav laika izskatīt, un izvēlēti tiek daži no tiem, kas rakstot un zvanot izrādīja lielāko motivāciju un kompetenci. Manis saņemtais epasts no Eiropas Komisijas tātad bija veids, kā mazināt šo kontaktēšanās plūsmu. Tā man plati smaidot pamācīja mans itāļu kursa biedrs Emanuele, pirms uz sava klēpjdatora uzspieda pogu “nosūtīt”, ar ko tika izsūtītas iepriekš sagatavotas vēstules 50 dažādiem Komisijas ierēdņiem. Neesmu pārliecināta, ka Emanueles izvēlētais tīklošanās veids bija visefektīvākais paņēmiens, bet no viņa apņēmības mēs – kautrīgie un pēc dabas atturīgie latvieši – varam mācīties.

Digitālās tehnoloģijas un sociālie mediji mums ļauj sasniegt lielāku cilvēku daudzumu, bet cilvēciskais faktors ir un paliek neaizstājams profesionālu un personīgu sakaru veidošanā. Klātienes dialogs mums dod savstarpēju vērtību izpratni un ceļ uzticību. Tāpat dialogs ar savas jomas speciālistu (vai reizēm tieši diametrāli pretējas jomas speciālistu) ir radošu ideju katalizators. Cilvēku tīklā ir spēks.

Par tīkla vērtību jau ir pārliecinājusies latviešu diaspora, kas daudzās pasaules valstīs ir izveidojusi apbrīnojamai saliedētas latviešu kopienas. Mēs, latvieši, lieliski spējam apvienoties ārpus Latvijas, bet kāda līdz galam neizskaidrojama iemesla dēļ daudz grūtāk ir tīkloties pašu mājās. Vēl jo vairāk, nepietiekami attīstīta ir profesionālā saikne starp tiem, kas dzīvo Latvijā, un tiem, kas emigrējuši. Taču visām šīm savstarpējām saiknēm jeb vienota kopējā tīkla izveidei jau pastāv galvenais priekšnoteikums – mūs vieno latviskums vai piederība Latvijai. Daudzi no Latvijas emigrējušie ir gatavi dot Latvijas attīstībai, dzīvojot ārpus tās. Reizēm viņu iecere palīdzēt Latvijai nematerializējas nevis tāpēc, ka nebūtu tāda vēlēšanās, bet gan tāpēc, ka nav sadarbības tīkla ar Latvijā mītošajiem latviešiem.

Vienota latviešu tīkla izveidošana un sadarbības kultūras attīstība ir viena no ambīcijām, ko augstu vērtējam “Ar pasaules pieredzi Latvijā” biedrībā un pasākumos. Ceram, ka mums pamazām izdosies savienot skaitā nedaudzos, bet spilgtos latviešu personību punktus pasaules kartē.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *