fbpx

Atskats no maija tikšanās

Viesi no "Ar pasaules pieredzi Latvijā" 7. tikšanāsOtrdien, 23. maijā, Rīgā notika septītā domubiedru grupas “Ar pasaules pieredzi Latvijā” tikšanās, kas pulcēja ap 40 jauno profesionāļu, kuri pēc studiju un darba pieredzes ārzemēs atgriezušies Latvijā.

Šobrīd Evija Bumbure vada pusdienu restorānu “Betty’s Corner” Rīgā un atpūtas kompleksu “Čaika” Jūrmalā, kur ir dzimusi un augusi, taču ceļš atpakaļ uz mājām Evijai bijis gana ilgs.  2000. gadā viņa aizbrauca uz Oksfordu, kur nodzīvoja 15 gadus un absolvēja Oxford Brookes universitāti finansēs, ekonomikā un starptautiskajā biznesā. Lielbritānijā ieguva pieredzi strādājot gan kredītnozarē, gan restorānu sfērā.

Evija Bumbure

Pirms diviem gadiem Evija, pašas vārdiem sakot, saprata, ka viņas “ilgi gaidītā sapņu zeme ir bijusi acu priekšā un ir laiks doties mājās”, taču atgriešanās nav bijusi viegla, it īpaši pirmais gads Latvijā. “Bija grūti integrēties sabiedrībā. Visi darbi, ko atradu, bija labi, taču korporatīvā kultūra Latvijā krasi atšķiras no tās, kas ir ārzemēs.”

Ar laiku Evija nonāca pie atziņas, ka vēlas mainīt jomu, un tā nonāca pie pašreizējā amata. Uzsākot darbu un iepazīstoties ar Latvijas darba tirgu Evija secināja, ka “medijos valdošā informācija, ka Latvijā darbu atrast ir grūti un valda bezdarbs ir pilnīgas muļķības!” Tika pieņemts lēmums piedāvāt darbu arī cilvēkiem, kas dzīvo ārzemēs, jo viņi saprot gan latviešu, gan ārzemnieku klientu vajadzības.

Evija stāsta, ka par šādu piedāvājumu bijusi liela atsaucība: “Kad ievietojām reklāmu “Anglo-Baltic News” laikrakstā, tik lielu atsaucību negaidījām. Piektdien ievietojot reklāmu, līdz pirmdienai saņēmām vairāk kā 30 CV piedāvājumus, kas turpināja nākt arī turpmāk.”      

“Meklējot pamatdarbu, cilvēki, kas ir atgriezušies, var strādāt vasaras sezonā apkalpojošajā jomā. Un tie, kas sevi labi pierādījuši, protams, netiktu laisti vaļā.”

Imanta NīgaleSavukārt Imantas Nīgales stāsts uz Latviju ved no ASV. Imanta ir trešās paaudzes trimdas latviete, kura 2011. gada rudenī pārcēlās uz Latviju, lai studētu maģistrantūrā Latvijas Universitātē.

Imanta stāsta, ka bērnībā viņai ģimenē ieaudzināta liela mīlestība pret Latviju, kas viņu arī mudinājis pārcelties te uz dzīvi.

“Divus gadus nomācoties Latvijā, nebiju gatava braukt prom,” tā Imanta stāsta par lēmumu pieteikties “Iespējamajai misijai” un pasniegt angļu valodu. “Galvenais izaicinājums bija nevis skolēnu savaldīšana, bet gan strādāšana citā kultūrā.”

Imantai īpaši interesē sabiedrības kolektīvā atmiņa, kas arī bijusi viņas maģistra darba tēma. “Kolektīvā atmiņa tiek veidota izglītības iestādēs. Amerikas un Latvijas skolēniem ir ļoti dažāda domāšana un lai liktu skolēniem sākt kritiski domāt, viņus vajadzēja mazliet pabikstīt,” pieredzē dalās Imanta.

Tikšanos noslēdza Eva Ikstena, kas veidojusi daudzus stāstus par latviešiem, kas atgriezušies Latvijā. Iesaku jaunībā plest horizontu, mācīties valodas, gūt pieredzi – gan labu, gan ne tik labu, apgūt zināšanas, izcili, ja arī profesiju.

Šobrīd Eva darba dienu vakaros tiešraidē Latvijas Televīzijā stāsta par jaunāko kultūrā. Līdzteku raidījumu vadītājas darbam, viņa strādā par redaktori Kultūras redakcijas raidījumiem, veido dokumentālas filmas un “Kilograms kultūras” žūrijā vērtē kultūras norises Latvijā, kā arī paralēli brīvprātīgai darbībai “Ascendum”, ir padomes locekle arī Imanta Ziedoņa fondā “Viegli”, rīko “2×2” nometnes jauniešiem Latvijā un atbalsta Latvijas Universitātes fondu.

Savu pieredzi ārzemēs Eva ļoti novērtē, jo iegūtā pieredze ļauj augt tā, kā nekas cits. Taču atgriežoties, pēc pirmajām pozitīvajām emocijām pierast pie mūsu sabiedrības nav viegli: “Atgriezties ir grūti. Reizēm ir grūti dzirdēt sabiedrības nosodījumu par cilvēkiem, kas atšķiras no citiem. Mēs esam ļoti draudzīgi viens pret otru, kad esam ārzemēs, bet dažreiz ne tik ļoti Latvijā.”

Eva uzskata, ka cilvēkiem jāturpina braukt atpakaļ: “Ārzemēs dzīvojošo latviešu genofonds ir fantastisks, jo tieši uzņēmīgākie cilvēki ir tie, kas savulaik aizbrauca. Tie bija uzņēmīgākie”.

“Ir forša sajūta, ka Tavas saknes ir šeit, un Tu vari izplest savus zarus jebkur pasaulē, bet vienmēr atgriezties, sarunāties, un pat strīdēties ar latviešiem ir tas, kas sniedz lielāko gandarījumu.” “Latvija man ir brīvība. Latvija man ir iespēja kļūdīties un mācīties. Latvija man ir Eiropa,” stāsta Eva.


“Ar pasaules pieredzi Latvijā” tikšanos cikls tika uzsākts pagājušajā gada nogalē, pulcējot jaunos profesionāļus, kuri pēc studiju un darba gaitām ārzemēs atgriezušies Latvijā un kurus vieno vēlme savas zināšanas un pieredzi ieguldīt Latvijas attīstībā. Šobrīd grupas Facebook lapa pulcē ap 750 sekotāju. Nākamā “Ar pasaules pieredzi Latvijā” tikšanās notiks Rīgā restorānā “Trompete” 2017. gada 20. jūnijā plkst. 18:30. Visi interesenti aicināti sekot līdzi jaunumiem Facebook lapā “Ar pasaules pieredzi Latvijā.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *